W stronę anatomii doświadczeniowej.

Gabriela_Karolczak_vibration_and_pressure

W stronę anatomii doświadczeniowej. Cykl zajęć eksperymentalno-poznawczych.

Zajęcia prowadzone  w godz. 9 – 11.30  w styczniowe poniedziałki 2018 roku, w Starym Browarze w Poznaniu w ramach: Stary Browar Nowy Taniec.

Wstęp wolny.

Podstawą dla zajęć będzie książka „Body Stories.  A Guide to Experiential Anatomy” Andrei Olsen, która we wstępie pisze:

“funkcją książki o anatomii nie jest zdemistyfikowanie ciała – jest nią raczej pomoc w ucieleśnieniu tajemnicy”.

Zgodnie z rytmem lektury  – na kolejnych zajęciach pracować będziemy z krótkim tekstem wprowadzenia, i zadaniami, które pozwolą nam trochę lepiej zrozumieć w działaniu m. in. konkretne obszary ciała np. obręcz barkowa, kolana czy układy: kostny czy nerwowy, ale też mniej oczywiste dla ucieleśnienia kwestie – jak wzorce rozwojowe, czy ewolucję.

Czasem odejdziemy od lektury poświęcając więcej uwagi wybranemu zagadnieniu – np. roli powięzi, dnu miednicy albo zahaczymy o koncepcje pionierów i klasyków myślenia somatycznego jak Mabel Todd, Barbary Clark, Bonnie Bainbridge Cohen, czy Andree Bernard’a. Oprócz ruchu i lektury (w jez. angielskim, możliwe tłumaczenie) będziemy też pracować z pisaniem i rysunkiem, co pozwoli nam na innych poziomach wejść w intymną relację z własnym ciałem i ruchem.

Zajęcia skierowane są dla wszystkich zainteresowanych aktywną eksploracją ciała, szukających indywidualnego poczucia kompetencji w byciu ciałem, studentów kierunków artystycznych i nieartystycznych, osób pracujące w pozycji siedzącej i tancerzy…

Pomysł wywodzi się z połączenia wspólnotowo wytwarzanej wiedzy w ramach Grupy Samoczytającej oraz praktyki Integracji Strukturalnej (SI) Gaji Karolczak, która do współobecności na zajęciach zaprosiła Aleksandrę Tasarek, fizjoterapeutkę, terapeutkę SI, wykładowcę anatomii w studium medycznym.

Słodownia +3 dzięki uprzejmości w we współpracy z Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk.